Jdi na obsah Jdi na menu
 


ZZVJ- Z čeho se vlastně skládá?

23. 6. 2012

ZZVJ se skládá celkem ze 4 částí, které musí uchazeč splnit:

1. PŘEDVEDENÍ KONĚ

Koně předvádíme bez sedla a ochranných pomůcek. Vedeme ho na uzdečce s otěžemi přehozenými přes hlavu koně. Uzdečka by měla mít naše pořadové číslo řádně připevněné, tzn. aby při prudším pohození hlavou nespadlo. Koně předvádíme na předem určeném místě a to v chodech krok a klus. Otěže při vedení držíme v pravé ruce asi 30cm od udidla a konec otěží si chytneme do levé ruky. NEOMOTÁVAT!!!! Jdeme po levé straně koně (koně máme po pravé straně) vedle jeho plecí. U samotné zkoušky: Zastavíme před komisařem, předstoupíme ke koni čelem a otěže si chytneme do obou ruk.Koně postavíme do zootechnického postoje, tzn. aby od komisaře byli vidět všechny čtyři končetiny. Poté představíme sebe (jméno,příjmení), koně (jméno) a nakonec řekneme, za který klub nebo stáj koně předvádíme. Např.: ,,Aneta Borková s koněm Pegas za jezdecký klub Letohrádek. " Poté nás komisař vyzve k pokračování nebo se nás zeptá ještě na nějakou otázku.Pokračujeme krokem k místu určenému k otočení koně. Koně otáčíme vždy na pravou ruku, tedy směrem od sebe. Až koně otočíme, tak v určeném místě naklušeme, a to tak, že se snažíme jít s koněm stejnou nohou. Čili když jde kůň pravou přední dopředu, mi musíme jít také pravou nohou dopředu. U komisaře zastavíme a on nám dá pokyn k odejití.

Předvedení koně v zastavení:

 

pedvadeni-kone.jpg

Předvedení koně v klusu:

 

 

v-klusu.jpg

 

2. Drezurní část

Drezurní část zkoušky se skládá z drezurní úlohy Z1. Jede se v řádně ohraničeném drezurním obdelníku 20x40 m.Drezurní úlohu předčítá pomocník, kterého si každý uchazeč vezme s sebou. Ale je lepší abys ji alespoň trochu znala, protože když bude nepříznivé počasí, nemusíš slyšet, co ti pomocník čte! Drezurní úloha se nesmí jet s bičíkem nebo tušírkou!! Pozdrav vždy provádějte pravou rukou. Při této části zkoušky musí mít jezdec bílé rukavice.Cviky provádějte sebevědomě a řádně aby bylo vidět, že zvládáte koně i sebe. :)

Drezurní úloha Z1:

z1.gif

 

 4. Parkurová část:

Tato část zkoušky se skládá z parkuru vysokého 70-90 cm.Jede se jak v klusu tak i ve cvalu.Uchazeč u této zkoušky musí mít koně pod kontrolou, dělat správné nájezdy na střed, působit jistě v sedle a hlavně si zapamatovat kurz.Tento parkur se nejede na čas, takže je zbytečné koně hnát. Je lepší se soustředit na to jak sedíte, jestli kůň cválá na správnou nohu, a pokud necválá, nebojte se přejít do klusu a cval si opravit. To komisaři vidí radši, než nechat koně cválat na špatnou nohu, protože to pak vypadá, že to uchazeč nepozná.

Parkur pro ZZVJ:

planek-parkuru.gif  4. Teoretická část:

Teoretická část se skládá z testu o 35 otázkách.Na stránkách české jezdecké federace jsou otázky, které najdete ale i na těchto stránkách také v rubrice ZZVJ. Na tento test máte 45 minut a musíte splnit alespoň 30 otázek z 35. Nebojte, není to nic těžkého. Určitě se vám to podaří.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Díky za vaše rady :-D

(Jsme blázni do koní, 23. 10. 2013 9:44)

Mám v pondělí závody a velice mi vaše rady pomohly díky moc :-D

 

 


Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>

Statistiky

Online: 1
Celkem: 29216
Měsíc: 264
Den: 5